Valmieras teātrī apskatāma kustību mākslinieka Anša Rūtentāla piemiņas izstāde

Valmieras teātrī apskatāma kustību mākslinieka Anša Rūtentāla piemiņas izstāde

No 12. novembra Valmieras teātra otrā stāva izstāžu laipā apskatāma Ansim Rūtentālam (1949-2000) veltītā piemiņas izstāde "Es mīlu jūs visus", ko, svinot ievērojamā kustību mākslinieka, Kustību teātra izveidotāja, režisora un pedagoga jubileju, organizē Anša Rūtentāla Kustību teātris.

Izstādē ir iespēja iepazīties ar kustību mākslinieka radošās darbības principiem, ieklausīties viņa domās par kustību mākslu un Kustību teātri, noskatīties Anša Rūtentāla veidoto izrāžu un videofilmu fragmentus. Izstādes ekspozīcijā iekļautais fotomateriāls, skices, dienasgrāmatas zīmējumi no Rūtentālu ģimenes un Kustību teātra arhīva un izstādes scenogrāfiskie elementi ļauj apmeklētājiem jutīgi un daudzpusīgi uztvert un iepazīt kustību mākslinieka personību un radošo veikumu.

Mākslinieka paveiktais ir atstājis dziļas pēdas Latvijas kultūrā, un viņa ietekme daudzās mākslas jomās jūtama vēl šodien. Viņš bija pasaules klases kustību režisors, izcils mīms un talantīgs Latvijas Kultūras akadēmijas pedagogs. Ansis Rūtentāls izveidoja pats savu Kustību teātri un aktieru apmācības sistēmu. Savām izrādēm viņš pats veidoja scenogrāfiju, tērpus un gaismu partitūru. Viņa stilistika bija tik atšķirīga, ka publiskajā telpā sāka lietot terminus "Anša skola", "Anša aktieri", "Anša gaismas". Saskarsmē viņš pievilka cilvēkus ar savu nesamākslotību, cilvēkmīlestību, dziļumu, mieru un aiz sevis atstāja daudzus skolniekus, kas viņam ir dziļi pateicīgi. Izstāde ir plašākais līdz šim publiski pieejamais vēstījums par Anša Rūtentāla devumu.

Ansis Rūtentāls dzimis 1949. gada 28. maijā Rīgā. 1967. gadā pabeidz Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas Kordiriģentu nodaļu. No 1963. Līdz 1973. gadam ir mīms ansamblī Rīgas Pantomīma. Pēc tam piecus gadus pavada radošos meklējumos, uzstājoties kā solists, kā arī strādājot Maskavā starptautiskas trupas sastāvā. 1978. gadā nodibina Latvijas Universitātes Studentu teātra Kustību un plastikas grupa, kura vēlāk pārtop par Anša Rūtentāla Kustību teātri, kas darbojas vēl šodien. No 1986. Līdz 1992. gadam strādā Latvijas Konservatorijā par Teātra fakultātes skatuves kustības un aktieru ķermeņa plastikas pedagogu. No 1993. līdz 2000. gadam ir pasniedzējs Latvijas Kultūras akadēmijas Kino un teātra mākslas fakultātē. Ansis Rūtentāls ir radījis 13 pilnmetrāžas izrādes, 4 videofilmas, neskaitāmas kustību kompozīcijas, performances dabā un urbāna vidē. Veidojis kustību partitūras, telpas un gaismas risinājumus Liepājas, Valmieras, Nacionālā, Dailes teātra un Nacionālās Operas izrādēm. Sadarbojies ar kinofestivālu Arsenāls, Latvijas vadošajiem džeza māksliniekiem, komponistiem, dziedātājiem, gleznotājiem, tēlniekiem un modes māksliniekiem.

Izstāde apskatāma katru dienu Valmieras teātra darba laikā.

Atsauksmes

Kase

 

KASES DARBA LAIKS NO 29. JŪNIJA LĪDZ 5. JŪLIJAM

 Pirmdien - Piektdien no plkst. 10:00 līdz 18:30

Sestdien, svētdien no plkst. 10:00 līdz 13:00

 

6 4207335

kase@vdt.lv

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.