Rita Meirāne. In Memoriam (1935.9.XI - 2007.31.XII)

    Vecā gada pēdējā dienā, 31.decembrī, apstājās Ritas Meirānes sirds. Staltā, ar milzīgu iekšējo spēku apveltītā kurzemniece tik daudziem paliks atmiņā kā majestātiska, inteliģenta aktrise, dvēselisku dzejas kompozīciju autore, ar spēcīgu balsi apveltīta pasākumu vadītāja. Rita bija arī talantīga runas un skatuves mākslas pedagoģe.

    R.Meirāne dzimusi Talsos, beidza Talsu vidusskolu, Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultāti (1960). No 1958. līdz 1961.gadam strādāja Daugavpils Muzikāli dramatiskajā teātrī, pēc tam - Valmieras Drāmas teātrī. Likteņa atvēlētajā skatuves mūžā nospēlēja daudz spilgtu un lielu lomu, tai skaitā gan ekscentriskas un valdonīgas skaistules, gan arī negatīvus un pretrunīgus tēlus. Spēcīgu sieviešu raksturus R.Meirāne izdzīvoja režisoram Pēterim Lūcim mīļajā H.Vuolijoki Niskavuori ģimenes sāgā: Saimu lugā „Niskavuori maize" (1964), Hetu „Niskavuori saimnieces jaunība" (1973), Lovisu Niskavuori izrādē „Akmens ligzda" (1976). Filmējās vairākās latviešu kinofilmās - „Latviešu strēlnieka stāsts", „Vasara bija tikai vienu dienu".

    Teātra kolēģu atmiņās paliks Ritas apskaužamā spēja ikvienā darba ieguldīt sevi pilnībā: ar vienādu atbildības apziņu viņa mācījās jaunu lomu, veidoja dzejas izrādi, prasmīgi saimniekoja mājās un nodevās dēla audzināšanai. Ne Rita, ne viņas dzīvesbiedrs Roberts Zēbergs necentās ap sevi izveidot skaļu draugu pulku, bet viņus saistīja ikviens labs kultūras pasākums, - vai tā bija teātra izrāde, koncerts, filma vai dzejas vakars. Abus vienoja mīlestība šā vārda cēlākajā izpausmē, un šīs mīlestības lokā izauga dēls Guntis.

    2002.gada oktobrī R.Meirāne pievienojās Valmieras jaunatnes centra „Vinda" kolektīvam. Vienmēr stalta, ar tiešu skatienu, perfekti nostādītu balsi, viņa ne vienreiz vien lika iztaisnot muguras gados jaunākajiem kolēģiem. Bija ilggadēja skolu teātru metodiķe, skatuves runas konkursa „Zvirbulis" organizatore un žūrijas komisijas locekle.

    Rita vairāku gadu garumā mācīja runas mākslu Vidzemes augstskolas komunikācijas un sabiedrisko attiecību studentiem. Studenti savu pasniedzēju raksturo kā harizmātisku un interesantu personību, ar kuru varēja lieliski sastrādāties, jo R.Meirāne vienmēr meklēja individuālu pieeju un palīdzēja iegūt drosmi un pārliecību uzstāties auditorijas priekšā.

    Ziemassvētku pasākumā pie eglītes „Vindā" Ritas novēlējumā izskanēja: „Dzīvi nepietiek dzīvot, dzīvi vajag izdzīvot..."

    Vēl 27.decembra pēcpusdienā Rita Meirāne kopā ar saviem audzēkņiem strādāja pie izrādes... Nu vārdi paliks neizteikti.

    Visdziļākā līdzjūtība Ritas dzīvesbiedram aktierim Robertam Zēbergam un viņu dēlam Guntim Zēbergam.

    Atvadīšanās no Ritas Meirānes Kocēnu kapličā piektdien, 4.janvārī, plkst. 15.

Valmieras Drāmas teātris

Atsauksmes

Kase

 

Darba dienās 10.00 - 18.30

Sestdienās 10.00 - 13.00 un stundu pirms izrādes

Svētdienās stundu pirms izrādes

Biļetes, biļešu rezervācija un informācija:

 
6 4207335 kase@vdt.lv

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.