Ligita Dēvica un Varis Brasla uzņemti Latvijas Teātra Zelta fondā

Ligita Dēvica un Varis Brasla uzņemti Latvijas Teātra Zelta fondā

11. decembrī Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē notika Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieku godināšanas pasākums. Šogad tajā uzņemti Valmieras teātra aktrise Ligita Dēvica un režisors Varis Brasla.

Ligita Dēvica, kuru viņas tuvi draugi un kolēģi dēvē par Gitu, ir dzimusi 1940. gada 20. decembrī Liepājā. No turienes viņa 1963. gadā kā pavisam jauna aktrise, tikko vienu gadu pamācījusies Baltijas Flotes teātra studijā, atnāca uz Valmieras drāmas teātri, tam kļūstot par viņas pirmo un vienīgo darba vietu, bet pilsēta – par mājām, kur uzaug viņas dēls.

Gita ir izdzīvojusi septiņdesmit divas lomas – visdažādāko raksturu drāmu un traģēdiju varones. Valmieras teātrī viņa uzplauka 70. un 80. gados, kaut arī aktrise spēlējusi pie daudziem režisoriem, nozīmīgākie režisori viņas karjerā bijuši tikai trīs – Oļģerts Kroders, Māra Ķimele un Valentīns Maculēvičs, kuri ļāvuši viņai pilnībā sasniegt augstu skatuves patiesības līmeni un aktrises cilvēciskais un mākslinieciskais iespēju mērogs bijis ļoti plašs. Režisori, dodot viņai lomas, vienmēr prognozē vārdos grūti izskaidrojamo aktrises pievienoto vērtību – inteliģenci, aristokrātiskumu un sievišķīgo pievilcību. Dīva no matu galiņiem līdz papēžiem.

Vara Braslas vārds daudziem vispirms saistās ar režisora devumu kino. Taču arī teātrim režisora dzīvē bijusi tikpat liela vieta. Dzimis teātra režisora Žaņa Braslas ģimenē, viņš pavadījis bērnību Jelgavas un Liepājas teātrī, vēlāk studējis režiju toreizējās Ļeņingradas teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā un pēc tā absolvēšanas no 1962. līdz 1965. gadam strādājis Valmieras teātrī. Latvijas kino apsīkstot, Varis šurp atgriezies 1993. gadā.

Jau kopš pirmā patstāvīgā darba Valmieras teātrī – A. Arbuzova lugas „Mans nabaga Marats” – Vara iestudējumos parādās noteikta tēma: cik stiprs vai vājš spēj būt cilvēks, ja viņa pretinieks ir nevis otra cilvēciska būtne, bet laiks, kurā jādzīvo. Kad režisors atgriežas teātrī, tā turpinās izrādēs pēc Gunāra Janovska prozas motīviem – „Sōla”, „Izdedži”, „Klaidoņa lūgšana”, kurām ir nozīmīga vieta visas Latvijas teātra dzīvē. Taču Vara Braslas darbos ir vēl kāds svarīgs motīvs, ko varētu nosaukt par jaunu cilvēku jūtu audzināšanu – tas skan skatītāju iemīļotajos Remarka „Trīs draugos” un „Triumfa arkā”, G. Janovska „Gredzenā uz tilta”. Viņš iestudē brīnišķīgi labsirdīgas izrādes bērniem un tikpat labdabīgas komēdijas – A. Menčela “Rudenīgais blūzs”, P. Kohouta “Mīlestības testaments”, B. Šova “Pigmalions”, kurās cilvēki nav ļauni, tikai smieklīgi. Izrāde “Es neesmu klaviernieks” ir pēdējais viņa iestudējums uz Valmieras teātra skatuves, 61 gada garumā iestudējot 44 izrādes.

No 2007. gada fondā tiek uzņemti skatuves mākslinieki, kuri devuši īpašu ieguldījumu teātra nozarē. Patlaban Latvijas Teātra Zelta fondā ir 19 skatuves mākslinieki: Elvīra Baldiņa, Uldis Dumpis, Ņina Ņeznamova, Vera Valtere-Gribača, Gunārs Placēns, Māra Zemdega, Baiba Indriksone, Jānis Kubilis, Solveiga Raja, Silvija Bitere, Vija Blūzma, Jānis Dreiblats, Olga Dreģe, Juris Strenga, Lidija Pupure, Ilze Vazdika, Lolita Cauka, Anta Krūmiņa, Astra Baumane.

Atsauksmes

Kase

TEĀTRA KASE šobrīd atrodas Krišjāņa Valdemāra 1 (ūdenstornī aiz Svētā Sīmaņa baznīcas)

DARBA LAIKS:

Pirmdien, Trešdien, Piektdien: 12:00 - 18:00,

stundu pirms izrādes

6 4207335

kase@vdt.lv

 

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.