13. oktobrī svinīgā ceremonijā, kas norisinājās Latvijas Nacionālās operas un baleta namā, Latvijas Teātra zelta fondā uzņemta Valmieras teātra aktrise Astra Baumane.
Dzimusi 1937. gada 19. septembrī, bērnību un pieaugšanas gadus Astra ir pavadījusi Rīgā, bet no 1958. gada, absolvējot Jāzepa Vītola Latvijas PSR Valsts konservatorijas teātra fakultāti, zināšanas papildinot pie baleta meistariem Janīnas Pankrates un Aleksandra Lemberga, Valmieras teātris kļūst par viņas īstajām mājām, šeit iemiesojot vairāk, nekā četrdesmit dažādu sieviešu likteņus, un vienu reizi arī pati sevi režisores Elīnas Cērpas iestudējumā „Lūcis” 2017. gadā.
Astras Baumanes pirmās lomas bija jaunas un daiļas meitenes, gaišie un pozitīvie tēli, bet ne velti – matu krāsa pelēki blonda, acis zili pelēkas... tā ir Maija A. Brigaderes “Maijā un Paijā” (1960), Irina V. Korostiļova „Ticu tev” (1962) vai Taiga I. Indrānes „Lazdu laipā” (1963). Pārvarēt šo lomu vienādību un palikt skatītāju atmiņā Astrai palīdzēja arī no dabas dotā muzikalitāte un dejošanas prasme. Nozīmīgs solis viņas aktrises ceļā bija Taņa – galvenā loma A. Arbuzova tāda paša nosaukuma 1964. gadā iestudētajā lugā.
Astra spēlējusi daudz. Sadarbojoties ar dažādiem režisoriem, ikvienu lomu uztvērusi ar ļoti lielu godprātību un cieņu. Viņas skatuves tēliem bieži vien līdzi nākusi smeldze, kaut kas līdz galam nepateikts un tāpēc vilinošs. Varbūt tieši tāpēc tik patiesa bija viņas spēlētā Aniko gruzīnu dramaturga un režisora Otara Bagaturijas lugā „Karalis Līrs nabagmājā”. Bijušās balerīnas, tagad – veco ļaužu pansionāta apkopējas lomā aktrise nospēlēja krietni vairāk, nekā piedāvāja luga – tā bija vesela teātra darbarūķīša biogrāfija, lomā ieliekot gan sīkstumu un nesavtību mākslas mīlēšanā, gan cieņu pret jebkuru uzdevumu, gan ilgos gados uz skatuves iegūto stāju un pašcieņu.
Astras Baumanes talantu novērtējuši viņas uzticamie teātra skatītāji, kolēģi un teātra profesionāļi, viņa ir neizsmeļams avots, ja vajadzīgas ziņas par esošajiem vai bijušajiem Valmieras teātra māksliniekiem – ikvienu kolēģi viņa raksturos ar humoru, smalkjūtību un aktiera dabas izpratni.
TEĀTRA KASE šobrīd atrodas Krišjāņa Valdemāra 1 (ūdenstornī aiz Svētā Sīmaņa baznīcas)
DARBA LAIKS:
Pirmdien, Trešdien, Piektdien: 12:00 - 18:00,
|