Aktrisei SKAIDRĪTEI PUTNIŅAI – 75!

Aktrisei SKAIDRĪTEI PUTNIŅAI – 75!

10. FEBRUĀRA jubilāre Skaidrīte Putniņa Valmieras teātrī ienāca 1968. gadā. Beigusi Baltijas flotes teātra studiju, viņa no Liepājas pārcēlās uz dzīvi Valmierā. Valmieras teātris kļuva par viņas pirmo un vienīgo darba vietu. Te viņa sastapa savu mīlestību, dzīvesbiedru – Valmieras teātra aktieri Rihardu Rudāku, te viņa dibināja ģimeni, par ko visprecīzāk ir pateikusi viņa pati: “Man ir labs vīrs, laba meita, labs darbs. Un tas ir ļoti daudz. Ko vēl vairāk var gribēt cilvēks?”.

Valmieras teātris bez viņas nav iedomājams. Par Skaidrītes Putniņas pirmajām skatuves gaitām Valmieras teātrī, Oļģerts Kroders ir teicis: “Skaidrīte Putniņa ir tāda aktrise, kurai visu nosaka Dieva dotais talants, jo vismaz viņas aktiera gaitu sākumā tas bija krasi redzams, jo viņai nebija zināšanu par to, kā teātris jāspēlē. Viņa nebija gājusi īpašās skolās un visu darīja intuitīvi. Tagad klāt nākusi pieredze, un var teikt, ka viņa ir kļuvusi par vienu no latviešu teātra interesantākajām aktrisēm.”

Vairāk nekā piecdesmit uz skatuves pavadītajos gados Valmieras teātrī ir atraisījies un uzplaucis aktrises daudzpusīgais talants, nospēlētas vairāk nekā astoņdesmit spilgtaslomas. Skaidrīte Putniņa gan dzīvē, gan uz skatuves iemieso sievišķību un apbrīnojamu dzīvesprieku, viņa ir spēlējusi jaunas, gaišas un latviskas varones Rūdolfa Blaumaņa, Raiņa, Gunāra Priedes lugās, un spējusi būt arī pilnīgi pretēja – interesanta raksturotāja ar spilgti izteiktu ekscentrisku stīgu un augstu skatuves patiesības līmeni. Šajās asprātīgajās, formā spilgtajās aktrises izstrādātajās lomās īpaši atmiņā paliekošas ir viņas Katarīna V. Šekspīra lugā “Spītnieces savaldīšana” (1977), Moda H. Karjēra lugā “Harolds un Moda” (1978) un Ciepa Raiņa “Pūt, vējiņi!” (1985). Tikpat nozīmīgas bijušas viņas nospēlētās lomas klasiskajā krievu dramaturģijā A. Čehova, Ļ. Tolstoja, F. Dostojevska darbos, kuros aktrise dziļi un pamatīgi spēja atklāt varoņu laikmetīgās jūtas un dziņas, nebaidoties arī savām varonēm iedot neglītus un smieklīgus vaibstus, ja rezultātā rodas patiess mūsdienu dzīves attēlojums – tāda bija viņas Valija E.Sniedzes lugā “Tie paši oši” (2013), Portere T. Viljamsa “Orfejs pazemē” (2011), Misis Fērfeksa un Hanna Š. Brontē “Džeinā Eirā”, De la Trenglas jaunkundze Ē. E. Šmita “Valoņas naktī” (2019). Jaunu radošu iedvesmu un pieredzi Skaidrīte saņēmusi, sadarbojoties ar Valmieras teātra jaunākās paaudzes režisoriem – Jāni Znotiņu, Reini Suhanovu, Inesi Mičuli, kura par Skaidrīti saka: “Aktrise ar ārkārtīgi bagātu jūtu pasauli. Viņas iekšējā garīgā redze ir atslēga viņas profesionālajā pieejā darbam. Ļoti godīga, prasīga pret sevi, un tas ļoti palīdz režisoram. Tas, ko gribu novēlēt – sirdsmieru un līdzsvaru it visā!”. Inesei ar Skaidrīti ir izveidojusies īpaša sadarbība, viņas nesen iestudētajā izrādē T. Viljamsa “Kaķis uz nokaitēta skārda jumta” (2017) Skaidrītei uzticēta Lielās Mammas loma.

Un tieši saskarsmē ar viņiem top redzams, cik plaša ir viņas radošā amplitūda, spēja sadarboties, jo jaunie režisori viņai uzticas, un Skaidrīte turpina uzplaukt šajā ticībā, kas tikai vēlreiz apliecina, cik dziļa un pamatīga ir viņa pati. Dzīvē. Ne tikai uz skatuves.

Skaidrītes Putniņas kolēģis, Januss Johansons, ar kuru kopā nospēlētas daudzas lomas, par viņu saka: “Skaidrīte ar lielu atbildību, pat centību iestudē uzticētās lomas. Vienmēr pārvarēdama savas šaubas, pat bailes par neizdošanos. Apjukusi, ja nesagaida režisora precīzus norādījumus. Sirsnīga pret kolēģiem, cenšoties radīt ap sevi ģimenisku atmosfēru.”

“Lai Tev, Skaidrīt, krampis ilgi turas un acīs dzirkstelīte mirdz!”, novēl kolēģis Imants Strads un VDT kolektīvs. Sumināta dzimšanas dienā!

Atsauksmes

Kase

KASES DARBA LAIKS

Līdz ārkārtējā stāvokļa beigām kase apmeklētājiem ir SLĒGTA.

6 4207335

kase@vdt.lv

 

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.