Aktrise Elīna Vāne saņems Lilitas Bērziņas izcilības balvu

Aktrise Elīna Vāne saņems Lilitas Bērziņas izcilības balvu

Starptautiskajā Teātra dienā, 27. martā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā norisināsies Teātra dienas izcilības balvu pasniegšanas ceremonija, ko ik gadu rīko Latvijas Teātra darbinieku savienība sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeju.

Šogad Lilitas Bērziņas balvu par spilgtu aktierdarbu iepriekšējo sezonu laikā saņems Valmieras teātra aktrise Elīna Vāne, Harija Liepiņa balvu saņems Latvijas Nacionālā teātra aktieris Arturs Krūzkops, savukārt Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu par mūža ieguldījumu baleta mākslā un pedagoģijā Latvijas Profesionālā baleta asociācija pasniegs Marutai Grosbergai-Tauberei.

Lilitas Bērziņas balva kopš 1987. gada tiek piešķirta par izcili spilgtu aktierdarbu iepriekšējo sezonu laikā. Elīnai Vānei tā tiks piešķirta par Annu, Kļaviņmāti, Edi izrādē “Vidzemnieki” (2018, režisore Indra Roga) un titullomu iestudējumā “Baladīna” (2018, režisors Viesturs Kairišs), Donnu Annu izrādē “Mazās traģēdijas”(2017, režisors Sergejs Ščipicins) un tikpat spožu darbu arī citu režisoru iestudējumos vairāku sezonu garumā.

Elīna Vāne Valmieras teātrī strādā kopš 2003. gada, Latvijas Kultūras akadēmijas Ekrāna un teātra mākslas nodaļas aktierkursa beigšanas. Sadarbojusies ar neatkarīgajām grupām un piedalījusies starptautiskos projektos. Jau pirmajā sezonā Valmieras teātrī viņa pierādīja savu spilgto apdāvinātību un ieguva Latvijas teātra Gada balvu kā jaunā skatuves māksliniece. Elīna vienmēr spējusi iekļauties jebkura režisora iestudējumā, taču būtiskāko soļus profesionālajā izaugsmē viņa spērusi Oļģerta Krodera, Feliksa Deiča un Māras Ķimeles izrādēs. Nu jau kā pieredzējusi māksliniece Elīna sastapusies ar režisoriem Indru Rogu un Elmāru Seņkovu, un kopā ar viņiem aizvien paplašina savu iespēju robežas.

Elīna ir varoņlomu tēlotāja – un tādas aktrises visos laikos bijušas dārgs retums. Jo varoņlomas prasa arī bezbailību ielūkoties savas zemapziņas visdziļākajos un palaikam biedējošos dziļumos, personības vērienu un skatuviskās suģestijas spēju. To visu Dievs vai daba Elīnai ir piešķīruši līdz ar talantu, bet tas nebūtu nekas bez fantastiskām darba spējām. Elīnas lomas top smagi, un nekas neapstājas arī pēc pirmizrādes – apmierinātību ar paveikto viņa laikam vienkārši nepazīst.

Tieši tāpēc viņa spēj satricināt – kā Raudupiete, aizvest līdzi dziļas bezizejas sajūtā, bet parādīt arī katarses iespēju – kā Larisa „Doktorā Živago”, ļauj nojaust par sievišķības neizmērāmajām un neizpētāmajām dzīlēm – kā Žoanna „Triumfa arkā” vai Alla Vadimovna izrādē „Zojkina kvartira”. Varētu domāt, ka tādas lomas kā izrāžu vadītāja Popija, kas spēj apmaldīties divās priedēs un sapīties pati savās kājās („Klusumu! Notiek izrāde!”), vai seksuālā ārprāta pārņemtā Estere („Vīns un nezāles”) Elīnai ir kā atslodze. Taču arī pret jebkuru „vieglo darbiņu” – komēdiju, raksturlomu – viņa attiecas tikpat prasīgi un nopietni.

No sirds sveicam laureātus!

Atsauksmes

Kase

Teātra rekosntrukcijas periodā KASE uz nenoteitku laiku SLĒGTA

6 4207335

kase@vdt.lv

 

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.