18. jūnijā 80. jubileju svin Valmieras teātra aktrise Vizma Kalme

18. jūnijā 80. jubileju svin Valmieras teātra aktrise Vizma Kalme

Kopš 1965. gada, kad blondā skaistule, ieguvusi izglītību Rīgas 1. vidusskolā un pēc tam prestižajā Ļeņingradas Teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā, ieradās Valmierā, viņa šajā teātrī ir palikusi visu savu mūžu. Pirmajos darba gados Valmierā Vizma bija viena no tiem jaunajiem aktieriem, kas pievērsās Krodera un Ķimeles ticībai, ka teātrim jābūt laikmetīgam un modernam. Un pieņēma šo ticību, dabiski un līdz galam iekļaujoties šī modernā teātra „inkubatorā”. Krodera pirmajā „Hamletā” 1972. gadā ar trim tēlotāju sastāviem Vizma spoži nospēlēja vienu no Ofēlijām, kā liecina Rihards Rudāks – „Vizma bija visstiprākā, visredzīgākā un varbūt visvairāk juta līdzi Hamleta traģēdijai.”

Vizma ir spēlējusi daudz un daudzveidīgas lomas, viņas dabas dotais talants ar lielisko humora izjūtu un spilgtajām raksturotājas dotībām ļāvis dažādu kalibru lomas padarīt spilgtas un neaizmirstamas gan teātrī, gan kino (par ko arī kinobalva “Lielais Kristaps” 2017. gadā par Kaimiņienes lomu slimnīcas epizodē Vara Braslas filmā “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”). Turklāt viņa ir viena no retajām aktrisēm, kas nebaidās uz skatuves būt smieklīga, vai darīt to, ko neviens no viņas negaidītu. Nila Saimona “Dīvainajā pārī” (2005), atkal sastopoties ar režisoru Oļģertu Kroderu, viņas ekscentriskā Vera bauda dzīvi uz pilnu klapi, bet īpašs, augstas klases darbs ir bezvārda Ārste Alvja Lapiņa “Atvaros” (2008), kad pāris īsos mirkļos aktrise atklāj veselu pretrunīgu un traģisku likteni, izpelnoties arī “Spēlmaņu nakts” nomināciju kā Gada aktrise otrā plāna lomā.

Vizmu var redzēt arī Valmieras teātra repertuāra jaunākajās izrādēs – E. Hemingveja “Ardievas ieročiem”, Dž. B. Šova “Pigmalionā” un P. Kohouta “Mīlestības testamentā” V. Braslas režijā. Par Vizmu un Vari Braslu ir īpašs stāsts, jo Varis ir viņas liktenis. Varis Brasla ir Vizmas režisors un draugs, un, visticamāk, ētisku iemeslu dēļ viņai Braslas izrādēs un filmās lielākoties tiek tikai mazas, spilgtas epizodes – pēdējos gados visvairāk ārstu, aprūpētāju, slimnieku vai klusu draugu lomas. Tādas, kas galvenajam varonim dod nemanāmas klātbūtnes un izpratnes un drauga sajūtu. Viņa vienkārši ir blakus tāpat kā savam dzīves galvenajam varonim Varim.

Vizmas un Vara ilgā un dabiskā savienība nemaz nav tik raksturīga mākslas videi, jo tam klāt abu bohēma un domas, un esamība ārpus mājas. Taču Vizmas klātbūtne un rūpes ir ļāvušas Varim saglabāt džentlmenisku mieru par gadiem, kas neatvairāmi nāk ar visu tam piederošo, viņu abu humora izjūta ir ļāvusi tikt pāri dzīves rūgtumiem un svinēt dzīvi ar lidojumiem sapņos un īstenībā. Ne velti Brasla, saņemot Lielo Kristapu par mūža ieguldījumu, savus lielos paldies teica Vizmai. Jo tā varbūt ir lielākā misija – būt blakus, iedvesmot, spēlēt tikai epizodes un mazās lomas, lai palīdzētu otram radīt un dzīvot.

 

Daudz laimes dzimšanas dienā, Vizma! 

Evita Sniedze

Atsauksmes

Kase

KASES SLĒGTA

Informācija par biļešu atgriešanu un naudas atmaksu, zvanot vai rakstot

6 4207335

kase@vdt.lv

 

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.