Atis Rozentāls

TAS NAV LAMUVĀRDS

Diena 12.10.2019.

Ineses Zanderes un Renāra Kaupera tandēms visai droši garantē gan skatītāju interesi, gan iestudējuma kvalitāti. Valmieras teātrī Ineses Zanderes vārds afišā nav pirmoreiz – te Varis Brasla 2007. gadā iestudēja Ineses tantes mīklainos pantus. Jaunā izrāde Smieklu sasaukšanās veidota, kombinējot Ineses Zanderes pasakas (viņa pati gan lieto apzīmējumu "stāsti") un dzejoļus, bet Renāra Kaupera dziesmas aktieri dzied kopā ar autoru vai Goran Goru, dēvējot sevi par rokgrupu "Kāposti ar desiņām". Mūziķis izrādē iesaistās arī kā pilntiesīgs aktieris.

Režisores Ineses Mičules iestudējumam ir raksturīgs pārdomāts vizuālais risinājums – Ievas Kauliņas izveidotā platforma, kam ir ne tikai atvilktne priekšā, bet tajā arī slēpjas lēcveida spogulis ar batutu un citas aizraujošas dekorāciju detaļas. Sanktpēterburgas gaismu mākslinieka Aleksandra Rjazanceva piedāvātā vizualitāte ir spilgta, tā robežojas jau ar koncerta gaismām. Aktieri tērpti raibos, krāsainos kostīmos. Savukārt izrādes saturiskā puse ir pat negaidīti niansēta un klusināta, īpaši sākumā un beigās. Man patīk, kā Inese Zandere domā ārpus rāmja un reabilitē stilistiski neitrālus jēdzienus, kam ikdienā klājas pāri vulgāra pārnestā nozīme, – piemēram, pie baltās čūskas atnāk veca kuce. Jā, sieviešu dzimtes suņus tā sauc, un kuces mēdz būt vecas, un tas nav lamuvārds.

Aktieri šķiet aizrāvušies ar materiālu un veido raibu kompāniju, kurā visi ik pa brīdim vēlas izteikties. Izrādes kompozīcijā ir respektēts bērnu sarunu un rotaļu haotiskums, spēja pārlēkt no vienas tēmas uz otru bez brīdinājuma, tāpēc arī iestudējumam kopumā ir kolāžas raksturs, bet dziesmas faktiski aptur pārējo darbību un ir kā koncertnumuri.

Skatījos izrādi sestdienas vakarā, kad publika bija izteikti ģimeniska un, šķiet, zālē toni noteica tieši pieaugušie, kurus aizkustināja Ineses Zanderes prozā un dzejā iekļautā vecāku un bērnu saiknes tēma. Izrādes emocionalitāti un klusinātos akcentus nekas netraucēja, un skatītāji beigās cēlās kājās. Grūti pateikt, kas notiek, kad darbdienu rītos publiku veido lielākoties organizētas skolu grupas.

Tuvākās izrādes

ce. 26.11 11:00 Lielā zāle SMIEKLU SASAUKŠANĀS 1 st. 50 min.
EUR 12.00, bērniem, skol. EUR 7.00
Pirkt biļeti
< 10 biļetes
pk. 27.11 11:00 Lielā zāle SMIEKLU SASAUKŠANĀS 1 st. 50 min.
EUR 12.00, bērniem, skol. EUR 7.00
Pirkt biļeti
< 10 biļetes
se. 28.11 13:00 Lielā zāle SMIEKLU SASAUKŠANĀS 1 st. 50 min.
EUR 12.00, bērniem, skol. EUR 7.00
Pirkt biļeti

Komentāri

Pieslēdzies un pievieno savu komentāru par recenziju

Pieslēgties

Reģistrēties

Pagaidām komentāru nav

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.