MEŽA MEITAS

Sanita Reinsone

MEŽA MEITAS

Stāsti par dzīvi mežā

Režisors – Mārtiņš Eihe

Dramatizējuma autore – Laila Burāne

Scenogrāfs – Māris Ruskulis

Kostīmu māksliniece – Rūta Kuplā

Gaismu mākslinieks – Mareks Lužinskis

Lomās: Dace Everss, Māra Mennika, Skaidrīte Putniņa, Inese Ramute, Baiba Valante, Diāna Krista Stafecka

Pirmizrāde: 2018. gada 12. janvāris

Bruņotā pretošanās padomju okupācijai bija vīriešu karš, tomēr tas arī bija pirmais karš, kurā dažāda vecuma Latvijas sievietes bija spiestas iesaistīties tieši.

Pēc Otrā pasaules kara jaunas lauku sievietes, skolnieces, meitenes un šo stāstu varones pārtapa par jaunajai padomju varai nevēlamām. Viņas bija spiestas meklēt patvērumu mežā, lai izvairītos no okupācijas varas iestāžu aresta un represijām. Pirms došanās mežā viņas palīdzēja nacionālajiem partizāniem, kuru vidū bija viņu vīri, brāļi, tēvi, draugi un kaimiņi. Mežs kļuva par politisku jēdzienu, nepakļaušanās un pagrīdes metaforu. Mežs nav apmešanās un slēpšanās vieta vien – saiknes ar mežu, kas rezonē cauri meža meitu stāstiem, ir emocionālu, mītisku un simbolisku nozīmju piepildīts. Tie ir stāsti par dzīvi, attiecībām, uzticēšanos un nodevību, par ģimeni un bērniem, par sāpēm, zaudējumu un šķiršanos, par salauztiem sapņiem un spēku dzīvot.

Grāmatas autore Sanita Reinsone: "Jēdziens meža meitas ir aizgūts no latviešu folkloras, kur tautasdziesmās tā tiek dēvētas meitenes, visbiežāk mežsargu meitas, kas dzīvo mežā vai mežu līdumā. Viņām ir labas zināšanas par mežu un īpaša saikne ar meža dzīvniekiem un kokiem. Meža meitām ir spēcīgas, skaņas balsis un citāds dienas ritums." 

Sanita Reinsone, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece, bērnu literatūras rakstniece, dzimusi 1981. gadā Mazsalacā. Studējusi Latvijas Universitātē, kur 2012. gadā ieguvusi filoloģijas zinātņu doktora grādu. No 2000. līdz 2005. gadam strādājusi LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijā. Līdztekus mutvārdu stāstījumu pētniecībai darbojas arī digitālo humanitāro zinātņu jomā, pētot sabiedrības virtuālo iesaisti kultūras mantojuma radīšanā un digitālo folkloras arhīvu izveides un darbības prakses. Sanita Reinsone pazīstama arī kā bērnu literatūras autore - 2016.gadā iznāca viņas grāmata bērniem "Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju” (izdevniecība "Liels un mazs").  

 

Foto Matīss Markovskis

 

Tuvākās izrādes

Komentāri

Pieslēdzies un pievieno savu komentāru par izrādi

Pieslēgties

Reģistrēties

Ļoti spēcīga izrāde. It kā jau tas bija zināms, pati savulaik runājos ar šo notikumu aculieciniekiem, taču aktrišu sniegums bija ļoti emocionāls un uzrunājošs. Bez jūtināšanas, bez sentimenta, bet drebuļi skrēja pār kauliem.

Anna Rancāne @ 2019-09-16

Vērtīgi aizvadīta sestdiena... Sibīrija vai Latvijas meži? Tikt nošautam vai pašam nošaut? Pretoties vai padoties sistēmai un iekārtai? Glābt sevi vai iestāties par citiem? Vēsturē ir brīži, kad nav vidusceļa, ir tikai solis uz vienu vai otru pusi... ir izdzīvošana par dārgu samaksu- par dvēseles gaismu un dvēseles mieru....

Elīna Bērziņa @ 2019-09-16

Beidzot saņemos uzrakstīt par Valmieras drāmas teātra izrādi "Meža meitas", kas Rīgā tika spēlēta Stūra mājas pagalmā. Teikt, ka izrāde "patika" ir nepateikt neko. Izcila, izcila aktieru izvēle. Un fantastiski dramatiski atklāti likteņi. Cīņa, grūtības, bezjēdzība, mīlestība. Dienu no dienas, gadu no gada. Savā ziņā kā spīvs protests Stūra mājas pagātnei. Četru augsto mājas sienu ieskautais pagalms lika skudriņām netīkami tekalēt pakausī. Iesaku.

Katrīna Feldmane @ 2019-08-23

Līdz kaulam.

Elīna @ 2019-08-19

Skarbi, reāli, patiesi. Skudriņas skrēja pār kauliem, acu priekšā zibēja dažādas ainas. Sāpīgi un bez sapņainām ilūzijām.

Luīze @ 2019-08-19
Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.