Izrāde “Smaržo sēnes” viesojas festivālā Igaunijā

Izrāde “Smaržo sēnes” viesojas festivālā Igaunijā

17. maijā plkst. 19:00 Valmieras teātris ar izrādi „Smaržo sēnes” viesosies Tartu teātrī „Ostas teātris” (Sadamateater) Igaunijas simtgadei veltītā festivāla „Freedom Festival” ietvaros.

Festivālā tiks izrādītas trīs izrādes no ārvalstu teātriem (no Gruzijas, Latvijas un Somijas), kā arī divi Tartu teātra „Vanemuine” iestudējumi. „Freedom Festival” centrā būs jautājums par brīvības jēdziena izpratni un interpretācijām teātrī – par zaudēto un atgūto brīvību, par valstisko un indivīda brīvību, iekšējo brīvību u.c.

Gunāra Priedes luga "Smaržo sēnes" ir vienīgā aizliegtā luga padomju gados. Ir 1968. gada ziema, vēl nav sākušies vēsturiskie notikumi Prāgā ar studentu nemieriem un krievu tanku ienākšanu, bet Latvijā vara ir modra – lugu daži Gunāra Priedes "kolēģi" aiznes tā brīža CK 1. sekretāram Augustam Vosam un norāda uz ironiju par pastāvošo iekārtu un partijas absurdajiem lēmumiem. Sākas lugas apspriešana augsta līmeņa sapulcēs, G. Priede zaudē Kinematogrāfu savienības 1. sekretāra posteni, viņa darbi tiek aizliegti uz vairākiem gadiem, un šobrīd grūti saprast, kāda tā ir veiksme, ka "Smaržo sēnes" tiek atzīta par radošu neveiksmi nevis politisku kļūdu. Jo vismaz izsūtījums un izslēgšana no partijas iet secen.

Un tomēr būtiski atcerēties, ka lugas nosaukums sevī ietver paroli. Paroli, ko Mirdza Kēlerte ierodas atgādināt jaunības cīņubiedram viņa apaļajā jubilejā un kuru viņš nekādi neatceras, atklājot, ka jaunības ideāli ir aizmirsti un nodoti. "Smaržo sēņu" paroles otrā puse joprojām nav atminēta, par ko liecina mūsdienu dubultās morāles precedenti...

Šeit pieejama plašāka informācija par festivālu, bet šeit par Valmieras teātra viesizrādi Tartu.

Foto: M.Markovskis

Atsauksmes

Kase

Darba dienās 10:00 -18:30
Sestdienās 10:00 - 13:00 un stundu pirms izrādes
Svētdienās Stundu pirms izrādes
 
6 4207335 kase@vdt.lv

Zāļu plāni

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.