BALADĪNA

Juliušs Slovackis

BALADĪNA

Izrāde 2 daļās

Režisors – Viesturs Kairišs

Scenogrāfs – Reinis Dzudzilo

Kostīmu māksliniece – Krista Dzudzilo

Horeogrāfe – Elīna Lutce

Komponists – Rihards Zaļupe

Mūzikas izpildītājs – Mikus Bāliņš

Gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš

Video mākslinieki – Dzudzilo un Toms Zeļģis

Dramaturģijas konsultante – Madara Rutkēviča

Tulkojums – Jāzeps Osmanis

Lomās: Elīna Vāne, Inga Apine vai Laura Atelsone, Rūta Dišlere vai Elīna Hanzena, Dace Everss, Kārlis Freimanis, Tālivaldis Lasmanis, Ivo Martinsons, Mārtiņš Meiers, Māra Mennika, Krišjānis Salmiņš, Imants Strads

Pirmizrāde: 2018. gada 12. maijs

“Baladīna”, sarakstīta 1834.gadā, ir viena no spožākajām un krāšņākajām poļu dzejnieka un dramaturga J.Slovacka lugām. Latvijas teātrī tā tiek iestudēta pirmo reizi. Iestudējums ir režisora Viestura Kairiša debija Valmieras teātrī, kurš pēc augsti novērtētajiem, leģendārā vācu 19. gadsimta komponista Riharda Vāgnera operu iestudējumiem Eiropā, turpina palikt uzticīgs saviem ideāliem: „Esmu režisors, kurš var taisīt lielu materiālu. Man ir jātaisa Rainis un Vāgners, Hamlets un Boriss Godunovs. Tikai tajos es jūtos labi.”

Ar šo lugu J.Slovackis poļu literatūrā lika pamatus novatoriskai, leģendām un pasakām caurvītai, folklorā sakņotai dramaturģijai, kas stāsta par varaskāres pārņemtu, līdz saltai nežēlībai nocietinātu sirdi, kas ar viltu un nelietību Baladīnai liek iet pāri līķiem uz karaļa troni.

Izrāde saņēmusi 2017./ 2018. gada Latvijas teātru gada balvu kategorijā "Gada režisors".

Izrāde nominēta 2017./ 2018. gada Latvijas teātru gada balvai kategorijās -  Gada aktieris (Imants Strads par Grabeca lomu), Gada scenogrāfs, Gada kostīmu mākslinieks, Gada kustību mākslinieks un Gada muzikālās partitūras autors.  

 Foto: Krista Dzudzilo, Matīss Markovskis

 

Publikācijas

Tuvākās izrādes

ce. 21.03 18:30 Lielā zāle BALADĪNA

Pārcelta izrāde no 18.01.19. - iegādātās biļetes derīgas

3 st. 10 min.
EUR 12.50/14.00/15.50/17.00
Pirkt biļeti

Komentāri

Pieslēdzies un pievieno savu komentāru par izrādi

Pieslēgties

Reģistrēties

Izrāde garlaicīga, pēc pusstundas gribas atstāt zāli. Acīmredzot vainojams režisors, kurš nav spējis arhaisko un romantisko lugu iestudēt tā, lai skatītājiem interesanti. Baladīnas tēls neinteresants, viņa neatstāj slepkavas iespaidu, par to liecina tikai asins pleķu pieaugums uz sejas. Atceros vēl Krodera iestudētās Šekspīra lugas "Karalis Līrs", "Hamlets", ko ar neatslābstošu interesi varēja skatīties. Izrādei "Baladīna" ilgu mūžu Valmierā neparedzu.

silvija @ 2018-07-06 11:19

skatoties izrādi, radās sajūta " teātrim citas čakras atvērušās". TIK LABI ! aktieru spēle, tērpi, silafoni, scenogrāfija,...ideja. P.s. otrā cēliena vidū ļoti gribējās, lai priekškars veras ātrāk vāļā <-> ciet , bet izrādes beigas jau atkal visu salika pa vietām. paldies !

EvijaB @ 2018-06-08 18:04

“Baladīna” @VDT_LV šoreiz kaut kā nelika domāt par Kairiša pēdējā laika izrāžu monumentālismu. Pasaka par varaskāri, kas lieliski iegulstas mūsdienu politiskajā ainavā. Karalis ir kails. P.S. Jau atkal priecājos par Ingu Apini. Viņas aktierspēle atkal suģestē.

Linards Āboliņš @linardsabolins @ 2018-05-23 11:33

“Baladīna” @VDT_LV gan režisoram,gan aktieriem ir jauns līmenis, pasaule, no kuras grūti atkal atgriezties realitātē. Spēcīgi izskan katrs vārds, sirdsapziņa, varaskāre. Patiešām izcila izrāde, kas atstāj ļoti daudz, par ko domāt. Paldies! Un Spridzis spridzina.

Annasofija @anna_thars @ 2018-05-23 11:29

Izràde tiešàm - izcila!!!

Antra Pogule @ 2018-05-17 11:39

Episki un Skaisti! Aizrauj ... 200 gadi kas mūs šķir no lugas sarakstīšanas, nenozīmē neko ... Ir mainījušās tikai dekorācijas, cilvēki nav mainījušies ... "Cilvēki kā cilvēki ... līdzīgi iepriekšējiem ... parasti cilvēki." Tas no Bulgakova ...

Gatis Štakmanis @ 2018-05-17 11:38

Baladīna VDT - I Z C I L I! Vienkārši jāredz! Milzīgs prieks par kolēģiem!

Marija Bērziņa @ 2018-05-14 12:04

Baladīna mani pārsteidza. Manas sajūtas uzreiz pēc izrādes - stilistiski, scenogrāfiski un aktieriski precīzi trāpījumi mērķī. Arī pārspīlētais romantisms, kas robežojās jau ar komisko un grotesku, šķita īsti vietā šajā izrādē. Kaut kā visi elementi salikās kopā tā, lai varētu teikt - lieliski. Šī izrāde piestāv Viestur Kairish vērienam, pārliecinošs tandēma Dzudzilo (scenogrāfija un tērpi) iznāciens, kā arī ļoti precīza kustību horeogrāfija, pateicoties Elīnai Lutcei. Tas koši sarkanais un tumši zaļais samts uz melnā fona - man kā vizuālistei šķita izcili. Elīna Vāne vienkārši spīd Baladīnas lomā, arī Inga Apine kā nimfa ar savu eksaltēto mīlestības izpausmi Ir caurcaurēm lieliska. Un Meža gari Māras Mennikas un Mārtiņa Meiera izpildījumā prasās individuālus aplausus. Katrs viņu uznāciens zaļajos samta šortos un ar izbrīnā ieplestām acīm - pērle. Savukārt Imants Strads ar savu absolūti pārliecinošo komisko stīgu - jāredz un viss! Paldies visai komandai par vizuāli smalko darbu. Un, protams, paldies arī lugas autoram Juliušam Slovackim ( viņš nodzīvoja tikai 39 gadus) par Baladīnu.

Vintra Vilcāne @ 2018-05-14 12:03

"Baladīna" Valmierā. Sezonas labākā izrāde man.

Ingvilda Strautmane @ 2018-05-14 11:57

“Baladīna” @VDT_LV - Bravo aktieriem un visai radošajai grupai! Elīna Vāne izcila!

Agnese Zeltiņa @agnesezeltina @ 2018-05-14 11:51

Jau tagad manī satraukums, šī rudens aveņu ražu gaidot. @VDT_LV un V. Kairišs uzbūris nudien saistošu stāstu, ko pieredzēt, izbaudīt un no kā mācīties. #Baladīna

Jānis Vētra @JanisVetra @ 2018-05-14 11:49

Tīri, skarbi un meistarīgi V.Kairiša “Baladīna” @VDT_LV - varaskāre, kas nopļauj ne vien citus, bet pirmām kārtām pašus.

Kitija Balcare @ 2018-05-14 11:47

Citējot režisoru: "komplicēta izrāde". Dažādi sadzīviski un ideju līmeņi, Dažādas attiecību jomas- māte-meita, vīrietis-sieviete, karaliska-kalpa dvēsele u.c. Krāšņa, bagātīga izrāde- scenogrāfija, muzikālais noformējums, tērpi, horeogrāfija, aktieru atdeve... viss, viss bija wow! Teātra mīlētājiem, kuri ir gatavi sekot līdzi ik vārdam un skaņai, kas katrs ir svarīgs!!!

kena @ 2018-05-13 01:13
Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.